Cieżar śniegu cz. 1

Dołączył: 09 Lis 2007

PostWysłany: Czw 13:21, 19 Lut 2009    Temat postu: Cieżar śniegu cz. 1

Catani napisał:
Poza tym jeśli chodzi o ciężar śniegu jak się każdy mógl przekonac przy odśnieżaniu zależy od zawartości wody (czyli puszysty-lekki, mokry- ciężki) na stacji sprawdzamy codziennie równoważnik wodny śniegu- po ludzku właśnie jego ciężar i niestety przy odwilży wzrasta nawet trzykrotnie.Módlmy się.

Panie Nadinspektorze ciężar to jest siła z jaką ziemia przyciąga ciała (z poprawką na siłę odśrodkową wynikającą z ruchu obrotowego kulki ziemskiej)(również śnieg) natomiast równoważnik wodny śniegu to jest stosunek ilości wody w mm do wysokości pokrywy śnieżnej w cm z której ta woda pochodzi. Równoważnik wodny śniegu jest więc określeniem gęstości śniegu i zgadzam się że 1dcm3 śniegu o wyższym rwś (czyli śniegu nadtopionego) ziemia przyciąga z większą siłą niż śniegu puszystego czyli o niskim rwś ale stawiam skrzynkę Pilsnera dla tego kto mi udowodni że ziemia przyciąga kg mokrego śniegu bardziej niż puszystego, ergo, dlaczego pokrywa śnieżna na dachu hangaru Aeroklubu Opolskiego (zakładając że nie dopada śniegu ani deszczu) w wypadku roztopów będzie cięższy (trzykrotnie!!!).
Proszę mnie dobrze zrozumieć, jestem gotów choćby zaraz zacząć odśnieżać dach hangaru jeżeli masa śniegu na dachu grozi katastrofą, jednak albo ja jestem już ciemny albo ktoś mi próbuje wcisnąć ciemnotę że kilogram śniegu waży mniej niż kilogram wody.
Jeśli ktoś zna tą jak dla mnie cudowną przyczynę dopływu masy podczas topnienia śniegu niech mnie oświeci - nagroda czeka.
UWAGA: MÓJ WYWÓD NIE BAGATELIZUJE GROŹBY ZAWALENIA DACHU POD MASĄ ŚNIEGU I POWIADAM IM ŚWIEŻSZY ŚNIEG TYM ŁATWIEJ GO ZRZUCIĆ Z DACHU!!!

Zośka

Dołączył: 04 Lut 2006

PostWysłany: Czw 18:15, 19 Lut 2009    Temat postu:

to napisał Catani tylko sam nie może się zalogować.....niestety

" Osłabiłeś mnie panie Nadleśniczy.
Nie chcę roztrząsać tego na forum dlatego dam tylko przykładowego linka. Wszystkim zainteresowanym i cierpliwym życzę smacznego.
Pączka też.

sorry, chodziło dokładnie o to:

Ostatnio zmieniony przez Zośka dnia Czw 18:38, 19 Lut 2009, w całości zmieniany 1 raz
BartekR

Dołączył: 28 Lut 2008

PostWysłany: Czw 18:26, 19 Lut 2009    Temat postu:

A może nie należy porównywać kg śniegu z kg wody??? Very Happy Wg mnie ważne jest jaki nacisk, wspomniana wcześniej siła, daje substancja na metr kwadratowy powierzchni, inaczej mówiąc, jakie wywiera ciśnienie.
Wszyscy się chyba zgodzą, że warstwa wody o wysokości 10 cm będzie "mocniej cisnęła" na 1 m2 dachu niż warstwa 10 cm puszystego śniegu.
Przedmioty o większej gęstości wytwarzają większe ciśnienie na powierzchnię od przedmiotów o mniejszej gęstości.
Inaczej - m3 puszystego śniegu jest lżejszy od m3 śniegu "nawodnionego" i wywiera mniejszy nacisk na powierzchnię m2. No i oczywiście odwrotnie.

To są takie tam rozważania, ale chyba słuszne.

No, napisałem to samo co Guniak, ale innymi słowami.

guniak4x4 napisał:

(a powiedzcie mi ile waży kg stopionego śniegu? albo kilogram zamarzniętej wody:)

Moim zdaniem tyle co kg pierza, bo wiadomo, że kg betonu jest cięższy Wink