Jaki najtrudniejszy język-nim wejdziesz, spróbuj odgadnąć

PostWysłany: Pią 7:44, 07 Wrz 2007    Temat postu: Jaki najtrudniejszy język-nim wejdziesz, spróbuj odgadnąć

PostWysłany: Pią 7:50, 07 Wrz 2007    Temat postu:

To text o najtrudniejszych językach świata.

Na początku łatwy, a potem trudny:

Angielski. Żadnych przypadków, ani rodzajów, mówią nim wszyscy wokoło, ale pisownia może być sprawiać kłopoty. Wystarczy jednak zamiast czasu perfect używać czasu prostego i ciągłego, i już mówisz po amerykańsku. Angielski ma proste podstawy, ale opanować go w stopniu takim, jak jego naturalni użytkownicy łatwo nie jest, ze względu na duże nagromadzenie wyrażeń idiomatycznych.

Łatwy:

Hiszpański i włoski.

Przeciętny:

Francuski - dużo czasów, ale w większości nie używanych i w umiarkowanie trudna gramatyka.
Niemiecki - tylko 4 przypadki i chyba z 5 wyjątków. No i rzecz jasna wszystko jest w niemieckim logiczne.

Raczej trudne:

Chiński i japoński. Nie ma tu żadnych przypadków i rodzajów, a gramatyka jest prosta, ale za to pisownia masakryczna. Ale nauczyć się mówić jest łatwo. System tonalny utrudnia wprawdzie sprawę, ale wymowa polska jest znacznie trudniejsza. Znam chińskiego nauczyciela języków, który twierdzi, że ludzie radzą sobie z chińskim, ale on sam, mówiąc swobodnie kilkoma językami, nie był w stanie opanować polskiego.

Dosyć trudne:

Ukraiński i rosyjski. W językach tych stosuje się inny alfabet, ale wymowa nie należy do trudnych. Serbski jest strukturalnie podobny do innych języków słowiańskich, ale dodatkowo ma jeszcze wiele czasów.

Bardzo trudny:

Fiński, Węgierski, Estoński.
Te języki są trudne ze względu na niezliczone przypadki rzeczowników. Jednakże, przypadki te przypominają nieco małe słówka typu off, up, out i dodawane są do rdzenia wyrazu.

Extremalnie trudny:

Polski - 7 przypadków, odmiana czasowników, 3 rodzaje, bardzo trudna wymowa. Przeciętny użytkownik języka angielskiego opanowuje swój język w wieku lat 12-tu. Przeciętny użytkownik polskiego - dopiero w wieku 16-stu lat.

Autor kończy text sugestią, że kwestia trudności oznacza de facto w praktyce tylko dłuższy lub krótszy okres nauki, i że ogólnie, dla chcącego nic trudnego.

tłum. by Ying

Ostatnio zmieniony przez Łukasz dnia Wto 9:55, 11 Wrz 2007, w całości zmieniany 1 raz
psychotique

Dołączył: 07 Wrz 2007

Skąd: znikąd

PostWysłany: Pon 13:15, 10 Wrz 2007    Temat postu:

O, no to już rozumiem, na co Ci było to tłumaczenie Mr. Green Zaraz dotłumaczę końcówkę Wink

psychotique

Dołączył: 07 Wrz 2007

Skąd: znikąd

PostWysłany: Pon 22:38, 10 Wrz 2007    Temat postu:

A zatem, co to znaczy, że dany język jest trudny? Cóż, w praktyce oznacza to tyle, że potrzeba będzie więcej czasu na to, żeby go przyzwoicie opanować. Spójrzcie na mnie - stuknęła mi 40-tka, a udało mi się nauczyć polskiego, choć mam problemy z językami z powodu wylewu. Więc jeśli ja mogłem tego dokonać, uda się i Wam, a powstrzymać Was może tylko brak systematyczności i niedostateczna cierpliwość.